Scoala nr. 28 Dan Barbilian Constanta

Parteneriat cu Ministerul Educaţiei din Germania

Limba germana - Traditie si viitor

Şcoala Gimnazială Nr. 28 „Dan Barbilian”, Constanţa, a iniţiat stabilirea unui parteneriat cu Ministerul Educaţiei din Germania, Schulministerium des Landes Nordrhein- Westfalen, prin bunăvoinţa domnului Dieter Jaeschke, coordonator pentru limba germană pentru România şi Republica Moldova, reprezentant ZfA (Die Zentralstelle für das Auslandsschulwesen), Agenţia Centrală a Şcolilor din Străinătate, pe lângă Ambasada Germaniei din Bucureşti.

În urma obţinerii acestui parteneriat, şcoala noastră va beneficia şi de prezenţa unui cadru didactic nativ de limba germană, începând cu următorul an şcolar. De asemenea, ni se vor asigura materiale pentru predarea limbii germane, în cadrul acţiunii de donaţie efectuate de Ministerul Educaţiei din Germania, prin intermediul domnului Dieter Jaeschke.

Materialele pentru predarea limbii germane vor consta în manuale, caiete de exerciţii, cărţi de lectură, materiale didactice pe suport audio şi video, precum şi aparatură, asigurându-se astfel desfăşurarea orelor de limbă germană într-un cadru optim şi propice asimilării noţiunilor de limbă.