Ziua Europei sarbatorita la Constanta

Ziua Europei a fost sărbătorită la Constanța printr-un Carnaval la care au participat peste 600 de elevi din 28 de școli, fiecare unitate de învățământ reprezentând câte un stat membru al Uniunii Europene. Copiii de la Scoala nr. 28 Dan Barbilian din Constata au reprezentat Austria.

Carnavalul a început pe străzile din centrul orașului cu Marșul Veseliei pentru ca elevii, echipați în costumele naționale ale țărilor pe care le reprezentau, să poată fi văzuți cum cântă, dansează, flutură steaguri.

Sărbătoarea s-a mutat apoi în Piața Ovidiu unde fiecare “stat membru” al UE și-a amenajat un stand cu produse alimentare specifice. La final, elevii au realizat o hartă a Uniunii Europene tip puzzle prin alipirea a 28 de forme din carton ale fiecărui stat membru.