ȘEZĂTOARE DOBROGEANĂ

Școala Gimnazială nr. 28 ”Dan Barbilian”, în colaborare cu  Casa Corpului Didactic Constanta a organizat, în data de 24 noiembrie 2017, activitatea ” Șezătoare Dobrogeană”.

Activitatea este înscrisă  în cadrul proiectul educațional ”CENTENAR 2018”. Au participat directorul Casei Corpului Didactic din Constanța, cadre didactice, doamnele bibliotecare din 36 de școli din județ.

Activitatea a debutat cu un program artistic susținut de elevele de la Liceul ”Ataturk” din Medgidia, elevi de la Liceul Teoretic Murfatlar, Școala gimnazială nr. 30 ” Gh. Țițeica” și  elevii școlii noastre. După acest program s-au degustat produse tradiționale ale etniilor conlocuitoare din Dobrogea.

În partea a doua a activității s-au susținut lucrările monografice ale celor mai vechi școli din județ.

Mulțumim tuturor participanților!