Harnici, darnici și modești

HARNICI, DARNICI ȘI MODEȘTI

Doar eu nu vreu să fiu modestă, eu vreau să vă vorbesc despe ei, elevii şi părinţii Şcolii Gimnaziale Nr. 28 „ Dan Barbilian” Constanţa, coordonaţi de cadrele didactice, care  au mai multe motive de mândrie: sunt harnici, darnici şi modeşti. Tac şi fac. Au rezultate deosebite la învăţătură, se implică activ în crearea unei ambianţe şi asigurarea unor condiţii  cât mai bune pentru proprii elevi, dar nu numai.

În acest semestru au desfăşurat deja două activităţi prin care să-i ajute puţin pe cei aflaţi în nevoi sau pentru dezvoltarea comunităţii, iar în luna cadourilor mai au prevăzute încă trei astfel de activităţi.

CE  AU  FĂCUT

Sute de kilograme de fructe şi legume au luat  deja drumul  spre două centre de zi pentru copii din Constanţa şi Agigea şi spre o parohie care pregăteste mâncare pentru  persoane aflate în dificultate.

În data de 28.11.2017, elevii claselor gimnaziale au organizat o serată cu dublu rol : să socializeze şi să strângă fonduri. Au reusit să colecteze peste 1000 lei  pentru amenajarea unui parc în oraşul Constanţa, în cadrul proiectului  ÎNVĂŢĂM SĂ AJUTĂM  derulat în parteneriat cu fundaţia ÎMPREUNĂ PENTRU VIITORUL CONSTANŢEI  şi cu încă alte 9 şcoli generale şi licee.

CE URMEAZA SĂ  MAI  FACĂ

Tot în cadrul proiectului mai sus amintit, în data de 08.12.2017, clasele primare vor SĂ ÎNDULCEASCĂ  toată şcoală  printr-un târg de prăjituri. Şi ei vor locuri de joacă frumos şi modern amenajate în oraşul lor. Spun că îi vor întrece pe cei mari , fiindcă, zic ei,  BUTURUGA  MICĂ   RĂSTOARNĂ  CARUL MARE.

Consiliul elevilor şi Asociaţia de Părinţi Dan Barbilian şi-a propus  ca sume de bani colectate în urma spectacolului caritabil ce se va desfăşura în data de 15.12.2017 să fie direcţionate spre copii defavorizaţi şi către persoane cu dizabilităţi. Acum toţi, elevi, profesori, părinţi, sunt în febra pregătirilor : cântă, dansează, schimbă reţete de prăjituri, fac afişe, distribuie bilete, repetă  piesele de teatru, confecţionează  decoruri şi costume....

În ultima săptamână  de şcoală înainte de marea sărbătoare a Naşterii Domnului, elevii şi-au propus să colinde .....cu colinde şi daruri. Tot spre cei aflaţi în nevoi se vor îndrepta, în buna lor tradiţie a anilor trecuţi : case de copii, de bătrâni.

Când văd cât suflet pun cu mic cu mare, când văd cum colegii, părinţii, copiii dau din timpul, talentul, banii, priceperea lor, nu pot să tac!