Istoricul scolii

Aflata in centrul orasului, Scoala Generala nr. 28 poarta astazi un nume cu dubla rezonanta "Dan Barbilian" - numele adevarat al poetului si matematicianului Ion Barbu - patron spiritual pentru invataceii si dacalii acestei remarcabile institutii de educatie si instruire.

Invecinata cu Biblioteca Judeteana, cu Teatrul National din Constanta, Colegiul National Carol I, Scoala Generala nr. 28 are o poveste frumoasa, inca vie in sufletele celor care i-au trecut pragul, ca elevi sau ca dascali.

Istoria ei incepe odata cu toamna anului scolar 1966-1967, asa cum mentioneaza un registru gasit in arhiva scolii. La acea data, scoala dispunea de 15 sali de clasa, 2 ateliere, o biblioteca cu 5000 de volume si, putin mai tarziu chiar o sala de sport. Din paginile ingalbenite de vreme ale batranului registru, rasar nume care ascund chipuri de mult uitate, unele trecute la cele vesnice, altele ramase in memoria afectiva a slujitorilor scolii.

Si cum orice institutie isi leaga numele si de conducatorii ei, numiti atat de european astazi manageri, atunci aflam ca primul director s-a numit Chiru Marin, profesor de matematica fizica, secondat mai tarziu de un adjunct in persoana d-nei prof. Puscasu Aurica. Rand pe rand au trecut la carma acestei institutii alti profesori cum ar fi: Nicolae Eugenia, prof. de biologie, Popia Alexandru, profesor de istorie, Contanu Mihai, profesor de matematica, Muratu Vergil, profesor de matematica, Borcan Nicolae prof. de istorie, Cojocaru Cezar, prof. de ed. Fizica, Enache Alexandru prof. de lb. romana. Cat priveste pe adjuncti, numarul lor este ceva mai mic, cuprinzand cateva nume: prof. Maria Enache, prof. Monica Niciporuc, Nistorescu M., Nicolae Borcan, Mirela Munteanu.

•  Primii invatatori s-au numit: Cretu Radu, Dumitru Eugenia, Guci Haida, Cealac Aurelia, Abdul Sfechet, Duda Lucretia, Paun Marcela, multi dintre ei dusi in nefiinta iar altii bucurandu-se de pensie.

•  Primul profesor de limba romana al scolii a fost Nina Mita, in urma ei usa s-a deschis pentru Virginia Negulescu, Rodica Vasilescu, Iordana Chiritescu, Mogosanu B., Mitu V. si altii carora le port amintiri frumoase chiar daca sunt pensionari.

•  Matematica aduna imprejurul ei nume precum: Chiru, Neacsu, Ciocanel (Sava) Sofia, Catalan Iulian, Contanu Mihai, Muratu Virgil, Arventiev Maria, Ahtamon Vladimir.

•  Catedra de istorie a fost reprezentata la inceput de profesorii Ecaterina Puscasu, Ecaterina Toparceanu, Constantin Huleva, si mai apoi de Alexandru Popeia, Viorica Brunischi, Borcan Nicolae, in timp ce disciplina geografie este predata de profesorii Cardis Nicolae, Biji Doina, Apostol Lia, si mai aproape de noi, Chelu Marioara si Cutov Iuliana.

•  Biologia are ca deschizator de drum pe Enache Eugenia, fiind continuata de Serban Elena si Enache Cornelia.

•  Catedra de fizica chimie are ca pionieri pe profesorii Stuparu Petruta, Galca Alexandrina, Popescu Victoria, Petrescu Melania si Nicolae Radu, iar dupa 1990, Stancu Eugenia, Robe Alina.

•  Limbile straine rusa, franceza, engleza, germana au fost reprezentate de Gagea Costica, Chiriac Ioana, Andrisan Maria, Ionescu Alexandra, Niciporuc Monica, Pop Florentina, Rosioru Mihaela.

•  Elevii scolii au cantat si au desenat impreuna cu Balota Georgeta, Dumitrescu Constantina, Cosma Maria.

•  Pionierii catedrei de educatie fizica au fost Fagarasean Mihai, Lungu Mihai, Candea Costica, Cojocaru Cezar, Enache Gheorghe.