CAMPIONII ȘCOLII

Judeţul Constanţa este reprezentat anul acesta la etapa naţională a Olimpiadei de limba şi literatura română-Secţiunea A, clasa a VIII-a, de eleva şcolii noastre, Bâzâitu Alexandra Darcle.

Fire sensibilă şi creativă, iubitoare de poezie, dar şi pasionată de rigorile gramaticii, Alexandra a participat în fiecare an la această olimpiadă, obţinând mereu rezultate deosebite.

Efortul susţinut al celor patru ani, talentul literar şi capacitatea de a descifra universul, de multe ori încifrat, al textelor au transformat-o într-un model pentru generaţia ei, fiind cea mai bună dintre cei mai buni. Nu ezită să recunoască faptul că spiritul competitiv şi dorinţa de a face performanţă au fost elementele-cheie care au definit colaborarea permanentă dintre şcoală (sub îndrumarea doamnei prof. Roşca Loredana) şi familie şi că succesul său este rodul implicării acestor doi factori esenţiali în parcursul didactic al fiecărui elev.