Scoala nr. 28 Dan Barbilian Constanta

Acreditare Deutsche Sprach Diplom

In data de 21 octombrie 2015 la Școala Generală „Dan Barbilian” s-au reunit elevii care studiază limba germană la școlile generale 28, 29 și la CNMB. Aici, un consultant de specialitate din cadrul Ambasadei Germaniei le-a înmânat atestatele lingvistice obținute după rezultatele bune din ultimul an. Pregătirea și testarea sunt gratuite la școlile acreditate de statul german.

Școala Generală numărul 28 este a treia unitate de învățământ din Constanța unde a fost implementat programul Deutsche Sprach Diplom, după Școala Generală 29 și Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”. În total în România, 44 de școli au fost incluse în program.

La finalul cursurilor, elevii au șanse mai mari să fie admiși la o Universitate din Germania, Austria și Elveția. După studii, își pot găsi mult mai ușor un job în cadrul multinaționalele din aceste țări.